Zabiegi

Wybielanie zębów

Piękne białe, lśniące i zdrowe zęby są marzeniem każdego z nas. Zazdrościmy pięknego i profesjonalnego uśmiechu aktorom, modelkom, prezenterom telewizyjnym. Gusta, co do pięknego, białego uzębienia nie zmieniły się przez wiele wieków. Według badań naturalna, prawidłowa barwa zębów waha się od białej poprzez szaro-niebieski do żółtawo - kremowej. Zależne to jest od stopnia mineralizacji tkanek twardych zęba.

Z wielu metod wybielania najczęściej proponuję pacjentom metodę wybielania lampą. Jest to metoda całkowicie bezpieczna dla zębów wolnych od wad i ubytków. Lampa emituje tzw. światło zimne. Oznacza to brak termicznych reakcji zębów (w tym miazgi). Światłopowoduje reakcje zachodzące między zębami a żelem. Żel wybielający jest istotną częściąsystemu wybielającego. Jest to najczęściej nadtlenek wodoru. Żelo wysokim stężeniu (do35%) zapewnia wysoką sprawność - zabieg trwa maksymalnie 1 godzinę. Niefachowe posługiwanie się żelemniesie niebezpieczeństwo poparzenia błon śluzowych. Dlatego zabieg musi być wykonywany w gabinecie stomatologicznym. W czasie zabiegu błony śluzowe jamy ustnej są odpowiednio zabezpieczane.

Według producenta żelu i lamp efekt końcowy to różnica 5-12 tonów w kolorniku VITA (kolornik dentystyczny do doboru wypełnień). Rozpiętość tonalna końcowego efektu jest uzależniona osobniczo. Spektakularne efekty spodziewane są np. u palaczy,kawoszy, itp. Wybielanie zębów wymaga po zabiegu tzw. diety białej przez 72 godziny. Pacjent spożywa potrawy pozbawione barwników np. twaróg. Ten czas, to pora kiedy zęby są potencjalnie wrażliwe na ponowne wchłanianie barwników z pożywienia. Efektem ubocznym jest również krótkotrwała (24 godz.) nadwrażliwość zębów na pokarmy o ekstremalnych temperaturach i intensywnych smakach (ostre , kwaśne). Wybielanie lampą jest najbardziej skuteczne. Likwiduje większość przebarwień w minimalnym czasie.

Lakowanie zębów

Zabieg lakowania bruzd jest od kilku lat rutynowym zabiegiem profilaktycznym . Dotyczy zębów przedtrzonowych i trzonowych, gdyż budowa anatomiczna powierzchni zgryzowych tych zębów ze względu na obecność głębokich szczelin i bruzd sprzyja zaleganiu bakterii, które kolonizują bruzdę już w momencie wyrzynania zęba. Te głębokie i kręte bruzdy nie są opłukiwane przez ślinę, jak i nie są dostatecznie oczyszczane w trakcie zabiegów higienicznych.

Włosie szczoteczki ma zazwyczaj większą średnicę niż średnica bruzdy, stąd dotarcie do głębokiej bruzdy nie jest możliwe. W związku z taką budową tych zębów, zaleganie bakterii powoduje niekontrolowany rozwój próchnicy. W celu zabezpieczenia zęba wyrzynającego się przed inwazją próchnicy stosuje się zabieg profilaktyczny polegający na lakowaniu bruzd. Zabieg wykonywany jest przez lekarza stomatologa, jest zupełnie bezbolesny i komfortowy dla pacjenta. Lekarz przed lakowaniem oczyszcza ząb ze wszelkich osadów, po czym izoluje ząb od dostępu śliny. Gdy ząb jest zupełnie suchy, do wnętrza bruzdy, lekarz wprowadza powoli lak.

Na zakończenie lak jest polimeryzowany za pomocą światła halogenowego i ewentualnie dopasowywany do zwarcia. W niektórych, indywidualnych przypadkach, stosuje się lakowanie poszerzone polegające na delikatnym otworzeniu bruzd za pomocą wiertła. Tę technikę stosuje się w przypadkach, gdy wcześniejsze laki ulegały wypadnięciu lub bruzdy były niepewne diagnostycznie.

Usuwanie kamienia

Gabinet wyposażony jest w najnowocześniejsze urządzenia ultradźwiękowe do zdejmowania kamienia i osadu nazębnego oraz do piaskowania zębów. Ze względów estetycznych i zdrowotnych, kamień należy usuwać regularnie według zaleceń lekarza. Zaniedbania mogą doprowadzić do stanów zapalnych dziąseł oraz parodontozy.

Higienistka usuwa osad i kamień nazębny oraz udziela szczegółowych wskazówek dotyczących higieny jamy ustnej.